Kupno pierwszego mieszkania to duży stres – zwłaszcza, jeżeli decyzję za swoje życie podejmujesz samodzielnie. Z jednej strony: posiadanie własnego, prywatnego lokum jest bardzo wygodne – z drugiej: odpowiedzialność, która na Ciebie spada, nie jest z nikim dzielona. Z tego powodu warto poważnie przemyśleć decyzję o kupnie mieszkania, z którym zwiążesz się na najbliższe lata (a być może na całe życie).
Czego potrzebuje singiel?
Przestrzeń zorganizowana dla jednej osoby stwarza wiele możliwości. Przede wszystkim: jeżeli wybierasz życie singla, nie zamierzasz wchodzić w związek ani posiadać dzieci i decydujesz się na mieszkanie samemu, możesz niemal dowolnie manipulować wielkością przestrzeni, którą zamierzasz zakupić. Oczywiście, nie chodzi o to, żebyś rezygnował z komfortowego metrażu, nie musisz jednak z pewnością troszczyć się o posiadanie pokoi zapewniających prywatność od innych domowników. To duża wygoda, która z pewnością rozszerzy dla Ciebie rynek mieszkaniowy. Warto jednak, abyś zastanowił się, jakiej przestrzeni potrzebujesz. Porównaj swoje dotychczasowe doświadczenia (na przykład mieszkanie z rodzicami, mieszkanie ze współlokatorami lub mieszkanie w akademiku) z tym, jak widzisz swoje mieszkanie obecnie i za kilka lat. Co najbardziej denerwowało Cię w dotychczasowych mieszkaniach i domach? Co było zaletą, z której nie chciałbyś rezygnować? Zanim ruszysz na oglądanie mieszkań na sprzedaż zatrzymaj się na chwilę nad tym, czego naprawdę potrzebujesz w nowym lokum – jaki rozkład pomieszczeń byłby dla Ciebie najlepszy, które rozwiązania architektoniczne to absolutny must-have, a których nie chciałbyś widzieć w swoim mieszkaniu pod żadnym pozorem.
Czy niewielki metraż oznacza mniejszy komfort?
Decydując się na zakup mieszkania dla jednej osoby, często można mieć wątpliwości dotyczące wygody takiego rozwiązania. Być może oglądałeś już niewielki apartament w Warszawie, kawalerkę w Bydgoszczy lub jednopokojowe mieszkanie w Krakowie i zauważyłeś pewne schematy, które występują w takich metrażach. Często stosowanymi rozwiązaniami są na przykład: brak drzwi między holem a pokojem, co ma optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania, antresole z przestrzenią na sen oraz aneksy kuchenne zamiast osobnego pomieszczenia na kuchnię. Tego typu aranżacje mogą być bardzo wygodne, między innymi dzięki niewielkiej przestrzeni, którą trzeba sprzątać, a także stosunkowo niskim koszcie urządzania wystroju. Są to również rozwiązania, które mogą zupełnie wystarczać jednej osobie w codziennym życiu. W dłuższej perspektywie są to więc schematy, które nie tylko mogą pozytywnie wpłynąć na jakość Twojego życia, ale również ograniczyć ilość domowych obowiązków, które będziesz miał w nowym mieszkaniu. Z drugiej strony należy pamiętać, że niewielki metraż może być trudny do zagospodarowania i generować problemy z zorganizowaniem optymalnej ilości miejsca do przechowywania.
Zwracaj uwagę na kwestie, na które nie masz wpływu
Wiele rzeczy w mieszkaniu będziesz mógł zmienić – między innymi wystrój, rodzaj i ustawienie mebli czy stopień nowoczesności stosowanych rozwiązań. Z tych powodów szczególnie wartym Twojej uwagi aspektem powinny być kwestie, na które nie będziesz miał wpływu. Należą do nich na przykład stan budynku, w którym znajduje się mieszkanie, ustawienie okien względem stron świata czy rozkład pomieszczeń. Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania, koniecznie zastanów się nad przyszłą aranżacją oraz swoimi wymaganiami dotyczącymi niezmiennych kwestii. Kiedy wynajmujesz mieszkanie na kilka lat (na przykład na czas trwania studiów) możesz znieść wysokie temperatury w pokoju, którego okna skierowane są na południe albo brak windy w czteropiętrowym bloku. Z czasem jednak – a szczególnie w perspektywie całego życia – te sprawy mogą nie tylko zwiększyć swoje znaczenie, ale stać się dla Ciebie kluczowe.
materiał partnera
Zdj. główne: Grant/unsplash.com