Z zaburzeniami snu boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Insomnię zalicza się do chorób cywilizacyjnych i to takich, które rozpowszechniają się w społeczeństwie najszybciej. Odpowiednie leczenie tych zaburzeń może być wdrożone po poznaniu ich przyczyn. Poznaj przyczyny bezsenności i dowiedz się, jak z nią walczyć.
Co to jest insomnia i jakie są jej objawy?
Insomnia, znana również pod terminem bezsenność, jest jednym z rodzajów zaburzeń snu, które wpływają bardzo negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie. Bezsenność to przede wszystkim problemy z zasypianie, trudności z utrzymaniem snu i częste budzenie się w środku nocy, a także zbyt wczesne wstawanie. Ponieważ takie problemy zdarzają się każdemu, o faktycznej bezsenności można mówić, gdy występuje ona często, czyli przynajmniej trzy razy w tygodniu i utrzymuje się przez dłuższy okres, np. przez miesiąc.
Osoby cierpiące na zaburzenia snu nie mogą zasnąć, nawet jeśli są bardzo zmęczone i tego chcą, a w ciągu nocy często się budzą, nie mogąc przejść przez głębszą fazę snu, w której organizm gromadzi najwięcej energii. Zwykle takie osoby nawet odczuwają niechęć, kiedy mają położyć się o standardowej porze nocnej, a sen nie jest w stanie im zapewnić odpowiedniego wypoczynku. To z kolei sprawia, że kolejnego dnia nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, mają problemy ze skupieniem się, efektywnością pracy, a przy insomnii przewlekłej po dłuższym czasie mogą zaobserwować problemy z pamięcią czy nawet występowanie depresji.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Przyczyny bezsenności mogą być bardzo liczne. Mogą one być organiczne, czyli związane z chorobami somatycznymi oraz układu nerwowego, lub nieorganiczne, które nie mają związku z żadnymi współtowarzyszącymi chorobami. Osoby zmagające się z nerwicą bądź innymi zaburzeniami psychicznymi mogą również odczuwać problemy ze snem. Uzależnienia oraz złe nawyki także mogą wpłynąć na sen, tak samo, jak np. zespół niespokojnych nóg, czy obturacyjnego bezdechu sennego. Czasem przyczyny nie są do końca znane lub łatwe do ustalenia.
Problemy ze snem mogą mieć bardzo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Oprócz problemów z pamięcią oraz ciągłym zmęczeniem, choremu może towarzyszyć rozdrażnienie, a nawet agresja, czy ogólne pogorszenie nastroju. Osoba z zaburzeniami snu jest również znacznie mniej efektywna w wykonywaniu swoich obowiązków oraz często zbyt zmęczona, aby odpowiednio skupić się na pracy.
Jak leczyć bezsenność?
Oprócz bardzo istotnej konsultacji lekarskiej ważne jest zadbanie o siebie we własnym zakresie. Odpowiednie przygotowanie miejsca do spania, czy zrelaksowanie się przed snem mogą zminimalizować objawy insomnii i poprawić jakość naszego snu. Przede wszystkim należy starać się chodzić spać o regularnych porach oraz rezygnować ze zbyt długiego wpatrywania się w ekran, szczególnie tuż przed snem. Najlepiej odłożyć urządzenia elektroniczne przynajmniej godzinę przed zaśnięciem. Aby organizm był bardziej odprężony, warto stosować ciepłe kąpiele, które poprawiają przy okazji krążenie i rozluźniają ciało. Picie herbat ziołowych lub stosowanie naturalnych olejków eterycznych dostępnych w aptece również mogą pomóc.
Jeżeli jednak żadna z tych metod nie poprawiła jakości snów, należy skonsultować się z lekarzem. W zależności od przyczyny bezsenności lekarz może przepisać odpowiednie leki. Na stronie receptomat.pl można w prosty oraz szybki sposób uzyskać e-receptę online, która pozwoli na pozyskanie leku bez wychodzenia z domu.
Zdj. główne: NisonCo PR and SEO/unsplash.com