Wina niemieckie

Aktualnie niemieckie wina są jednymi z najbardziej zróżnicowanych win dostępnych na terenie Europy. Dlaczego? Na terenie Niemiec uprawia się ponad sto różnych szczepów winorośli, dzięki czemu każde wino ma niepowtarzalny smak i zapach. Oczywiście, jedne firmy nastawione są na masową produkcję jednego typu wina, drugie z kolei stawiają na lokalność i limitowane serie.

Warto zaznaczyć, że z ponad stu szczepów winorośli, które występują w Niemczech, tylko dwadzieścia ma istotne znaczenie w kontekście całego świata. Oznacza to tyle, że wina z tych szczepów są najbardziej popularnymi rodzajami win (są to wina białe, czerwone i różowe) i to też za nie najwięcej zapłacimy. Z racji na to, że w przeciągu ostatnich paru lat w Europie, jak i w pozostałych częściach świata wraca moda na trunki czerwone, tak i produkcja win skupia się właśnie na czerwonych rodzajach tego napoju alkoholowego.

A gdzie kupimy niemieckie wina? Te dostępne są praktycznie w każdym sklepie czy supermarkecie. Jeśli jednak zależy nam na zakupie wina bardziej prestiżowego i jakościowego, warto zajrzeć do jednego ze profesjonalnych sklepów alkoholowych. Liczmy się jednak z tym, że za butelkę takiego wina zapłacimy o wiele więcej, niż za butelkę budżetowego trunku dostępnego w osiedlowym sklepie. Jeszcze do niedawna niemieckie wina nie były szczególnie nastawione na eksport do innych krajów. Jednak wysoka jakość oraz wykwintny smak spowodowały, że popyt na tego rodzaju produkty znacząco wzrósł. Po jakie wina z Niemiec sięgnąć? Przede wszystkim po delikatne wina wytrawne o lekko owocowym smaku, większość trunków tego typu pochodzi z ekologicznych upraw.