Język ciała: istotne składniki skutecznej komunikacji

Komunikacja niewerbalna może być określona jako rodzaj komunikacji, która nie obejmuje słów. Zawiera opatrunek, przestrzenną odległość, ton mówienia i język ciała.

Czym jest język ciała w komunikacji?

Wyraz twarzy, postaw i oczu są częścią języka ciała. Uważa się, że język ciała jest uczony podczas samego dzieciństwa, ale z rozwojem umiejętności słownych, język ciała zostaje uwikłany w nasz proces komunikacyjny. Ludzie używają języka ciała w komunikacji z następujących powodów:

Słowa nie wystarczy: istnieją przypadki, w których język ciała staje się bardziej efektywny w porównaniu z komunikacją słowną, na przykład w przypadku kierunków, kształtów, skłonności do kogoś i osobowości.

Zwiększona autentyczność: Ponieważ język ciała nie może być łatwo kontrolowany w porównaniu do słów wymowy, można je uznać za bardziej autentyczne. Język ciała jest niesłychanie silny w wyrażaniu osobistych wewnętrznych uczuć.

Stwierdzono, że gdy ludzie komunikują się ze sobą, 55% wiadomości jest transmitowane jako język ciała, 38% poprzez sposób mówienia, który obejmuje akcent, jakość głosu, nacisk, projekcję głosu, tempo, ekspresję, wysokość i objętość, A pozostałe 7% przekazuje się poprzez wymawiane słowa.

Znajomość języka ciała w komunikacji

Sposób drżenia rąk przekazuje wiele rzeczy o osobowości. Uścisk dłoni na dłoniach sugeruje uczciwość i ufność osoby.

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmawiania z kimś przekazuje zaufanie, zainteresowanie i uczciwość. Ale należy rozumieć, że istnieje różnica między kontaktem wzrokowym a spojrzeniem.

W zależności od społeczeństwa, w którym mieszka osoba, osobista przestrzeń wygody i interpretacja gestów zmienia się. W związku z tym zawsze należy wziąć pod uwagę czynnik społeczny, zanim wyciąga wnioski o innych poprzez swój język ciała.

Pochylił się do przodu, słuchając kogoś, stojąc w pozycji stojącej i unikając skromnej postawy są wskaźnikami twojego zaufania, uczciwości i zainteresowania.

Unikaj skrzyżowania ramion podczas rozmowy z kimś, ponieważ tworzy barierę konwersacji między dwoma osobami i przekazuje negatywność, bliskość i obronę. Przechodzenie przez nogi podczas rozmowy powinno się również unikać z tych samych powodów.

Kiwając głową, słuchając kogoś, przechylając głowę i wyświetlając otwarte dłonie są uważani za sygnały dla zainteresowania i uczciwości podczas słuchania.

Unikaj ciągłego drgania kostek lub nóg, otarć palcami dłonie lub bębnować stół palcami podczas rozmowy lub słuchania kogoś, ponieważ widać nerwowość i frustrację.

Język ciała odgrywa fascynującą rolę w zalotach. Pogłębianie włosów, wskazując stopę na drugą płeć i grając z akcesoriami ciała, takimi jak pierścionek, zegarki itp. Są oznakami zainteresowania drugiej osoby.

Czytanie języka ciała innych osób jest niezwykle interesującą i rozrywką, jeśli ktoś jest w stanie zrozumieć wszystkie związane z nią czynniki. Pomaga bardzo w poznawaniu niepisanych cech innych osób, które są równie ważne w sprawach osobistych i zawodowych. Należy również rozumieć, że mężczyźni i kobiety stosują język ciała inaczej niż kobiety korzystając z niej bardziej niż mężczyźni.