Co warto wiedzieć o toczeniu CNC?

Toczenie CNC (ang. Computerized Numerical Control) to precyzyjna forma obróbki skrawaniem. Jest to proces w pełni zautomatyzowany, którego obsługą zajmuje się mikrokomputer, wbudowany w urządzenie. Technologia ta jest rozwijana od lat siedemdziesiątych i obecnie jest najbardziej popularna. 

 

Wysoka precyzja

Toczenie CNC odbywa się dzięki sterowaniu komputerowemu. Urządzenie porusza się zgodnie z zaprogramowanymi informacjami i wykonuje tyle powtórzeń ruchu – skrawania – ile jest potrzebne w celu uzyskania idealnych wymiarów i kształtu obrabianego przedmiotu. Takie działanie sprawia, że powstający przedmiot odznacza się bardzo precyzyjnym odtwarzaniem zadanych parametrów. Co więcej, parametry te można modyfikować w trakcie pracy, jeszcze bardziej poprawiając uzyskiwane efekty.

 

Powtarzalność

Kolejna zaleta toczenia CNC to powtarzalność. Dzięki mikrokomputerowi możliwe jest odtworzenie tego samego schematu działania dowolną ilość razy. W rezultacie powstaje więc seria identycznych przedmiotów lub elementów, co pozwala na wykonywanie produkcji masowej. Do tego warto dodać, że toczenie CNC jest szybką metodą obrabiania materiału, ułatwiającą produkcję seryjną.

 

Możliwość pracy nad każdym materiałem

Noże stosowane w obróbce skrawaniem są dostosowane do ścinania cienkich warstw różnorodnych materiałów. Dlatego niezależnie od tego, czy decydujesz się na obróbkę metalu, czy innego rodzaju materiału, za każdym razem będziesz mógł tak samo dobrze odtworzyć jego kształty i uzyskać idealne parametry.