Czym charakteryzuje się len?

Tkanina lniana to naturalne włókno, które jest przędzone z rośliny lnu. Ma wiele cech, które sprawiają, że doskonale nadaje się na odzież, pościel i do innych zastosowań. Na portalu prettyfe.pl znajdziesz wiele podpowiedzi dotyczących zakupów i nie tylko. 

Najwcześniejsze tkaniny lniane były wytwarzane ręcznie, ale obecnie duże ilości produkuje się maszynowo. Pozwoliło to na uzyskanie tkanin lepszej jakości, ale oznacza również, że włókna są bardziej narażone na złamanie podczas produkcji. Może to prowadzić do powstawania większej liczby wad powierzchniowych w produkcie końcowym.

Len – czym jest? 

Len jest trwałą tkaniną, która od wielu stuleci jest wykorzystywana do produkcji odzieży, pościeli i tekstyliów domowych. Posiada szereg właściwości, które sprawiają, że jest przydatny zarówno w ciepłym, jak i chłodnym klimacie:

Len jest przewiewny, dzięki czemu pot przenika przez splot, nie wchłaniając wilgoci jak bawełna. Len nie rozciąga się tak bardzo, jak bawełna, co utrudnia szycie odzieży ze szwami – zwłaszcza kołnierzy i kieszeni – które muszą ściśle przylegać do szyi lub nadgarstków

Len łatwo się marszczy po praniu (zwłaszcza jeśli nie został wysuszony bezpośrednio po praniu). Zmarszczki mają tendencję do utrwalania się i pozostają na swoim miejscu, chyba że zostaną wyprasowane. Właściwości lnu różnią się w zależności od odmiany rośliny. Len może rosnąć w warunkach suchych lub wilgotnych i dobrze rozwija się w większości klimatów. Toleruje również słabe warunki glebowe i może być uprawiany jako roślina okrywowa powstrzymująca chwasty.

Len to miękkie, błyszczące i trwałe naturalne włókno tekstylne. Najbardziej znane jest z zastosowania w produkcji lnu. Strona upwoman.pl podpowie ci, jakie ubrania wybrać.