Grzyby halucynogenne

Źródło: https://shroom.it/index.php

Czym charakteryzują się grzyby halucynogenne oraz ich poszczególne gatunki?

Grzyby halucynogenne to przede wszystkim gatunki zawierające psylocybinę, które z tego względu określa się mianem psylocybinowych. Do tej grupy zaliczają się poszczególne odmiany typu Psilocibe. Ich grzybnie są dostępne w asortymencie naszego sklepu internetowego Shroom.it. W Polsce możesz je legalnie kupić oraz przechowywać, jeżeli nie doprowadzisz do rzeczywistego rozwoju owocników. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są specjalne growkity, będące kompletnymi zestawami akcesoriów dla hobbystów i badaczy. Dostępne są liczne odmiany, takie jak Golden Teacher, Psilocibe cubensis B+, Cambodian, Ecuadorian, Mexican czy Maztapec.

Cechy wyglądu

Dla grzybów tego typu cechą charakterystyczną jest kapelusz o szerokiej i stożkowatej strukturze, która zależnie od odmiany charakteryzuje się owalnym lub dzwonkowatym kształtem. Z postępującym rozwojem P. cubensis i stopniowym osiąganiem dojrzałości jego rozmiary ulegają zwiększeniu. Specyficznym wyznacznikiem osobników dojrzałych jest garbkowata powierzchnia zasnówki, a także zabarwienie brązowo-białe przechodzące w zielono-niebieskie lub szarawe. Zarodniki z kolei charakteryzują się gładkimi i grubościennymi odciskami, których zabarwienie jest z reguły ciemnobrązowe lub niemal wpadające w czerń. Do wyróżniających cech tych grzybów można też zaliczyć przyrośnięte blaszki, odchodzące nierzadko od powierzchni samego kapelusza. Trzon z reguły jest dość suchy i biało-żółty, a zasnówka błotnista i biała lub niebieskawa. Na uwagę zasługuje też delikatny i cienki pierścień szypułki, ciemniejący w okresie spadania zarodników.

Możliwości rozwoju

P. cubensis to grzyby koprofilne, dlatego ten rodzaj rozmnaża się na odchodach zwierzęcych. Ich poszczególne odmiany bardzo często kolonizują się na łajnie dużych zwierząt roślinożernych, występującym na pastwiskach krów, kóz czy owiec. Grzyby te najczęściej preferują dość wilgotne trasy, ale mogą występować też w warunkach tropikalnych lub subtropikalnych. Zależnie od odmiany naturalnie rozwijają się w dolinach Ekwadoru, Kolumbii i Argentyny, a także dzikim środowisku Kambodży, Tajlandii oraz Indii. Warunki bytowe większości tych grzybów są wilgotne, a ich koprofilność jest powiązana ze specyficznymi właściwościami odchodów ssaków trawożernych. W łajnie tych zwierząt występuje bowiem niska zawartość kwasu żołądkowego, co ułatwia i przyspiesza kiełkowanie.