Jak często sportowcy powinni robić badania profilaktyczne?

Odpowiedź na pytanie, jak często sportowcy powinni wykonywać badania profilaktyczne jest zmienna. Zależy to od tego, na co się badają, ich wieku, uprawianej dyscypliny sportu i prawdopodobieństwa wystąpienia urazu w ich sporcie.

Najczęstsze rodzaje badań, które są wykonywane to badania krwi, zdjęcia rentgenowskie i MRI. W zależności od testu, mogą być wykonane w dowolnym miejscu od po konkretnym urazie do raz w roku lub więcej. Niektóre badania krwi są tak rutynowe, że niektórzy sportowcy wykonują je częściej niż raz w roku – niektórzy zawodowi piłkarze badają się co tydzień w trakcie sezonu.

Nie ma nic złego w wykonywaniu tylu badań, ile tylko chcesz, ale nie musisz też doprowadzać się do stanu wyczerpania. Jeśli jesteś młody i zdrowy i nie ma szans na kontuzję, możesz czuć się komfortowo robiąc MRI na koniec każdego sezonu dla spokoju ducha. Jedyny problem z tym podejściem jest taki, że to może się sumować – rezonans magnetyczny nie jest dokładnie tani, nawet jeśli twoje ubezpieczenie pokrywa część lub całość. Jeśli masz skłonność do kontuzji lub doznałeś ich już kilka w trakcie swojej kariery, lub jeśli jesteś starszy i chcesz zminimalizować szanse na przyszłe kontuzje, zanim się wydarzą, możesz wybrać bardziej konserwatywne podejście, które zakłada mniejszą liczbę zaawansowanych technologicznie badań. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .