Odpowiedź na pytanie, jak często sportowcy powinni wykonywać badania profilaktyczne jest zmienna. Zależy to od tego, na co się badają, ich wieku, uprawianej dyscypliny sportu i prawdopodobieństwa wystąpienia urazu w ich sporcie.
Najczęstsze rodzaje badań, które są wykonywane to badania krwi, zdjęcia rentgenowskie i MRI. W zależności od testu, mogą być wykonane w dowolnym miejscu od po konkretnym urazie do raz w roku lub więcej. Niektóre badania krwi są tak rutynowe, że niektórzy sportowcy wykonują je częściej niż raz w roku – niektórzy zawodowi piłkarze badają się co tydzień w trakcie sezonu.
Nie ma nic złego w wykonywaniu tylu badań, ile tylko chcesz, ale nie musisz też doprowadzać się do stanu wyczerpania. Jeśli jesteś młody i zdrowy i nie ma szans na kontuzję, możesz czuć się komfortowo robiąc MRI na koniec każdego sezonu dla spokoju ducha. Jedyny problem z tym podejściem jest taki, że to może się sumować – rezonans magnetyczny nie jest dokładnie tani, nawet jeśli twoje ubezpieczenie pokrywa część lub całość. Jeśli masz skłonność do kontuzji lub doznałeś ich już kilka w trakcie swojej kariery, lub jeśli jesteś starszy i chcesz zminimalizować szanse na przyszłe kontuzje, zanim się wydarzą, możesz wybrać bardziej konserwatywne podejście, które zakłada mniejszą liczbę zaawansowanych technologicznie badań. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .